Pierwsze ofiary narkomanów to najbliżsi mu ludzie. Wielu krewnych nie wie, co zrobić, gdy w rodzinie pojawią się narkotyki, a przede wszystkim jak przekonać najbliższych do podjęcia leczenia.

Nie wspieraj nałogu

Pomogą ci w tym wysoko wykwalifikowani lekarze. Przede wszystkim leczenie odwykowe jest niemożliwe bez zgody osoby uzależnionej. Dlatego tak ważne jest, aby przekonać osobę uzależnioną by udała się na odwyk. Narkoman może złożyć przysięgę, że rzuci narkotyki, wziąć udział w naradzie rodzinnej, złożyć przysięgę, że jest gotowy rzucić nałóg. W rzeczywistości przegrał bitwę dokładnie wtedy, gdy narkotyki go pokonały. Teraz każde słowo dla narkomana to pusty dźwięk. I nawet jeśli osoba uzależniona obiecuje zmianę, to należy naciskać na podjęcie leczenia. Nie zapominajmy, że psychika człowieka zmienia się pod wpływem środków odurzających, dzieje się to miesiąc po miesiącu, rok po roku. W rezultacie nie jest już osobą, którą kiedyś znałeś. Osoba zależna żyje tylko ze swoich własnych pragnień. Dla niego kolejna dawka jest rzeczą najważniejszą. Największym problemem jest to, że osoba uzależniona nie wierzy w leczenie, a raczej w jego skuteczność. Wydaje mu się, że jest to bezużyteczna strata czasu i wysiłku. Często jest tak, że wcześniejsza kuracja nie dała żadnych rezultatów. Jednak dzięki nowoczesnym lekom, innowacyjnym technikom, psychoterapii, niestandardowym metodom można wyleczyć prawie każde uzależnienie. Specjaliści pracują nie tylko z osobami uzależnionymi, ale także z ich bliskimi, pomagają im przystosować się do społeczeństwa.

Rozmawiaj z uzależnionym

Podczas rozmowy z narkomanem należy pamiętać, że na daną osobę działają silne stymulanty. I nawet jeśli na pierwszy rzut oka dana osoba jest absolutnie czysta, nie oznacza to, że twoje słowa do niego docierają. Nie ma sensu rozmawiać z narkomanem, jeśli jest na etapie odstawienia. W rozmowie wykorzystaj opinię osoby, która budzi jego zaufanie lub jest autorytetem. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci i młodzieży uzależnionych od narkotyków. Najlepiej byłoby poprosić osobę, aby porozmawiała z nastolatkiem, tworząc w ten sposób warunki niezbędne do rozpoczęcia leczenia. Stwórz w domu środowisko, w którym uzależnienia i narkotyki są niedopuszczalną. Postaw jasne granicę i egzekwuj każdy przypadek ich przekroczenia.

Interwencja

Przekonanie osoby uzależnionej do leczenia jest trudne, zwłaszcza bez fachowej wiedzy i doświadczenia w radzeniu sobie z osobami uzależnionymi. Dlatego zaufaj profesjonalistom, którzy wiedzą, jak pomóc uzależnionemu rzucić narkotyki i zmienić jego życie na lepsze. Interwencja to skuteczny sposób na zmotywowanie uzależnionego do leczenia. Wykonywana jest przez specjalistów z ośrodka, z którymi możesz skontaktować się w dowolnym momencie. Najlepszy czas na interwencję to okres „odstawienia”, któremu towarzyszą bolesne doznania, lęk i chęć jak najszybszego zakończenia cierpienia fizycznego. Korzystając z pomocy specjalistów, mogą oni przeprowadzić niezbędne procedury medyczne, pomóc uzależnionemu w wyeliminowaniu objawów odstawienia.

Korzyści z profesjonalnej interwencji:

• skuteczny sposób na przekonanie narkomana do wyrażenia zgody na rehabilitację i przebywania w murach ośrodka;

• zmniejszenie ryzyka załamań, które często występują przy samodzielnych próbach odstawienia narkotyków;

• możliwość uzyskania skutecznej motywacji od profesjonalistów, uświadomienia sobie, że jest problem i chęci pozbycia się narkomanii.

Bardzo często bliscy osoby uzależnionej czy przyjaciele nie mogą przekonać narkomana do podjęcia leczenia, ponieważ de facto są współzależni i nie mają fachowej wiedzy, w jaki sposób postępować z osobą uzależnioną. Interwencja jest podobna do korekty psychoterapeutycznej lub sesji hipnozy. Najważniejsze jest, aby szukać pomocy i nie tolerować uzależnienia ukochanej osoby. Nie możemy fizycznie zmusić narkomana do leczenia - jest to prawnie zabronione. Jednak możemy użyć wszelkich metod wpływania i przekonywania danej osoby. Z pacjentem rozmawiają kompetentni specjaliści, którzy zmieniają stosunek pacjenta do narkotyków i samego siebie.