Oddzielenie faktów od fikcji może być trudne, zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają proces zdrowienia. Niektóre z tych mitów słyszymy w grupach 12-stopniowych, od przyjaciół, w grupach terapeutycznych, a czasem słyszymy je w Internecie - i mogą nas one naprawdę zaskoczyć. Chociaż ryzyko nawrotu jest znaczne, badania pokazują, że wskaźnik nawrotów uzależnienia waha się między 40 a 60 procent.

Prawdopodobnie słyszałeś wiele historii o innych osobach, które powróciły do nałogu, ale być może sam też obawiasz się nawrotu. Jednak niezależnie od tego, na jakim etapie zdrowienia jesteś, ważne jest, abyś pamiętał, że to, że ktoś inny powrócił do nałogu, nie oznacza, że ty też to zrobisz.

Dla skutecznego wyzdrowienia ważne jest, by oddzielić historie wojenne i tyrady o nawrocie, które słyszałeś, by odróżnić prawdę od fałszu. Przejrzeliśmy powszechne błędne przekonania na temat nawrotu i chcemy je dla ciebie rozwiać.

Nawrót może pojawić się znikąd

Zwolnijmy parę w tym mitycznym pociągu. Wiele osób powie ci, że nawrót jest procesem i patrząc wstecz, zauważa znaki ostrzegawcze na długo przed tym, jak faktycznie włożyli do swojego organizmu drinka lub narkotyk. Kroki prowadzące do nawrotu można ułożyć ze zmian w postawach, uczuciach i zachowaniach, które stopniowo prowadzą do ostatniego kroku, jakim jest rzeczywisty nawrót. Niektóre znaki ostrzegawcze mogą być wspólne dla wielu osób. Sprawdź niektóre z nich tutaj.

Nawrót jest częścią zdrowienia

To jasne, co ktoś ma na myśli, kiedy mówi, że nawrót jest częścią zdrowienia, ale przekazywana wiadomość może też potencjalnie zaszkodzić. Właściwsze byłoby stwierdzenie, że nawrót może być niefortunną częścią procesu zdrowienia. W przeciwnym razie to pozornie niewinne wyrażenie może wywołać zamieszanie, niepewność, a nawet stanowić zachętę dla osób uzależnionych do usprawiedliwiania swoich nawrotów. Nawrót NIE musi być częścią procesu zdrowienia.

Powiedzenie komuś, że nawrót jest częścią zdrowienia, może być wyrazem współczucia, jeśli dana osoba właśnie powróciła do nałogu i ma poczucie, że nie udało jej się całkowicie wyzdrowieć. W takim przypadku popularne powiedzenie zachęciłoby ją do wybaczenia sobie i szybkiego kontynuowania procesu zdrowienia. Jednak kiedy to wyrażenie jest propagowane jak propaganda, może promować lekceważący stosunek do nawrotu, jego znaczenia i konsekwencji.

Nawrót oznacza, że leczenie nie zadziałało

Merriam Webster definiuje słowo "nawrót" jako: nawrót objawów choroby po okresie poprawy.

Porównajmy teraz nawrót choroby narkotykowej i alkoholowej z nawrotem cukrzycy - obie choroby:

Jeśli osoba chora na cukrzycę nadal odczuwa wysokie stężenie cukru we krwi w trakcie leczenia, nie poddaje się i nie stwierdza, że jej sytuacja jest beznadziejna. Zamiast tego uznaje, że należy dostosować leczenie. Tę samą filozofię można zastosować w leczeniu zaburzeń związanych z nadużywaniem substancji, a nawrót choroby wskazuje, że należy zmodyfikować dotychczasową strategię.

To, że u kogoś nastąpił nawrót, nie oznacza, że leczenie go zawiodło - oznacza to jedynie, że być może trzeba będzie zmienić i dostosować program. A zgodnie z definicją tego słowa, mieliśmy już "okres poprawy".

Nawrót jest oznaką porażki

Wiele osób utożsamia nawrót z oznaką porażki - czy to osobistej, czy też porażki bliskich lub systemu wsparcia. Takie myślenie jest jednak dalekie od prawdy. Pamiętajmy, że badania pokazują, iż odsetek nawrotów uzależnienia waha się między 40 a 60 procent. Chociaż nawrót nie zdarza się każdemu, jest powszechny i równie ważne jest, aby wiedzieć, że jeśli przydarzy się Tobie, nie jesteś sam. Jednak wprowadzenie odpowiednich zmian w strategii zdrowienia może zwiększyć szanse na zapobieżenie nawrotowi w przyszłości.

Ktoś, kto wraca do nałogu, nie osiągnął jeszcze dna

Błąd!

Co w ogóle definiuje "dno"? Takie myślenie może nas wpędzić w niebezpieczną sytuację, w której niektórzy nie zasługują na leczenie. Nawrót to nawrót i każdy może się poślizgnąć, ale ani ty, ani nikt inny nie jest winien jakiejś szczególnej ilości bólu i cierpienia, zanim stanie się godny wyzdrowienia.

Najważniejszą częścią nawrotu jest reakcja na niego. Jeśli dojdzie do nawrotu, upewnij się, że są przy tobie dobrzy ludzie, którzy cię rozliczają i służą pomocą. Jeśli zbudowałeś dobrą strukturę wsparcia, ludzie zauważą zmiany w twoim zachowaniu. Jeśli przygotowałeś ich na wszystkie możliwości, będą w stanie interweniować i pomóc.

Nie powinniśmy rozmawiać o nawrotach

FAŁSZ.

Mówienie o nawrocie nie sprawi, że on nastąpi, tak jak mówienie o nowej parze butów nie sprawi, że magicznie pojawią się w twojej szafie. Jak zauważysz znaki ostrzegawcze, jeśli nawet nie wiesz, czym one są? Musimy rozmawiać o nawrocie i to często. Powiedz ludziom w swoim życiu, jak może wyglądać nawrót i zachęć ich do pomocy. Wsłuchaj się w swój stan psychiczny i bądź świadomy swojego zachowania, abyś mógł rozpoznać oznaki nawrotu.


Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich jest w trakcie nawrotu i szuka pomocy, możesz skorzystać z bezpłatnej infolinii Sober Nation czynnej 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Zadzwoń teraz pod numer: 866-666-5701

Szukasz czegoś innego? Zapoznaj się z naszym 14-dniowym kursem na temat zapobiegania nawrotom.