Używanie narkotyków przez nastolatków od dziesięcioleci stanowi poważny problem w Stanach Zjednoczonych. Nastolatki wciąż się rozwijają, zarówno psychicznie, jak i fizycznie, a nadużywanie narkotyków może mieć ogromny wpływ na ich życie. Wciąż uczą się najważniejszych umiejętności życiowych, tego, co przynosi im radość, i dowiadują się, kim są. Jeśli ktoś na tym rozwojowym etapie życia zaczyna używać substancji zmieniających nastrój i umysł, może znaleźć się w bardzo niebezpiecznej sytuacji. Wiele narkotyków ma bardzo wysoki potencjał nadużywania, co może prowadzić do uzależnienia fizycznego i psychicznego, które może zagrażać życiu. Zapobieganie zażywaniu narkotyków przez nastolatków jest bardzo ważne, ale nie zawsze jest łatwe.

Zażywanie narkotyków przez nastolatków

Eksperymentowanie z narkotykami i alkoholem przez nastolatków w szkole średniej jest dość powszechne. W 2018 r, prawie 28% uczniów w klasach 8-12 zgłosiło, że w pewnym momencie swojego życia używało nielegalnych narkotyków. W tym samym roku nieco mniej niż 19% uczniów z tej grupy wiekowej wypiło co najmniej jeden napój alkoholowy w miesiącu poprzedzającym badanie. 12% badanych uczniów przyznało, że w ciągu ostatnich 30 dni wypiło trzy lub więcej drinków i było w stanie nietrzeźwym.

Nie ma pewnego sposobu zapobiegania zażywaniu narkotyków przez nastolatków, ale są rzeczy, które można zrobić, aby zmniejszyć to ryzyko. Edukacja nastolatków na temat zagrożeń związanych z używaniem narkotyków może zapobiec eksperymentowaniu z tymi substancjami przez niektórych z nich. Ostatecznym celem jest powstrzymanie tych młodych ludzi przed sięgnięciem po narkotyki lub nadmiernym piciem w młodym wieku. Choć nie zawsze się to udaje, może powstrzymać niektórych przed podejmowaniem decyzji zmieniających życie.

Wielu licealistów może od czasu do czasu napić się alkoholu i nie doświadczyć żadnych groźnych zmian w życiu. Są też tacy, którzy zaczynają od niewinnych eksperymentów z alkoholem i/lub marihuaną, a w końcu sięgają po nie częściej niż powinni. Może to prowadzić do różnych konsekwencji i potencjalnych reperkusji prawnych. Są też tacy, którzy przechodzą na twardsze i bardziej niebezpieczne narkotyki, takie jak kokaina, pigułki i heroina. Osoby te są najbardziej narażone na ryzyko uzależnienia i pojawienia się poważnych problemów w ich codziennym życiu.

Wpływ narkotyków na mózg nastolatka

Naukowcy specjalizujący się w rozwoju młodzieży i zdrowia odkryli, że w okresie dojrzewania dochodzi do gwałtownego przyspieszenia rozwoju fizycznego i intelektualnego. Niektóre funkcje mózgu kształtują się w niezwykle szybkim tempie w miarę jego rozwoju u młodych ludzi. W okresie dojrzewania u nastolatków zachodzą zmiany biologiczne i psychologiczne, a używanie narkotyków może mieć negatywny wpływ na te. Młodzi ludzie używający narkotyków są o wiele bardziej narażeni na uzależnienie. Ponieważ ich mózgi wciąż się rozwijają, są o wiele bardziej podatne na silne działanie narkotyków i alkoholu zmieniające nastrój i umysł.

Okres nastoletni ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania i rozwoju poznawczego. W młodym wieku ważne jest, aby zachować sztywne normy zdrowego zachowania. Nadużywanie narkotyków może wpłynąć na zdolność mózgu do pracy w krótkim czasie, a także zatrzymać odpowiedni wzrost i rozwój w późniejszym okresie życia. Nastolatki nadużywające narkotyków będą zakłócać pracę neuroprzekaźników, uszkadzając połączenia w mózgu. Zmniejsza się także ich zdolność do odczuwania przyjemności, gdy nie są pod wpływem narkotyków. Dość powszechne są problemy z pamięcią, a także zahamowanie rozwoju zdolności percepcyjnych.

Wzrost popularności papierosów elektronicznych

W ciągu ostatnich dziesięciu lat spadła liczba nastolatków palących papierosy, ale nie oznacza to, że zmniejszyła się liczba osób używających nikotyny. Elektroniczne papierosy (vapes) stały się niezwykle popularne wśród uczniów szkół średnich. Wśród substancji badanych w ubiegłym roku wskaźniki używania vapów są na drugim miejscu po alkoholu. 17,6% ósmoklasistów, 32,3% dziesięcioklasistów i 37,3% dwunastoklasistów zgłosiło, że w ciągu ostatniego roku paliło papierosy, a wielu z nich - że paliło je codziennie. Około 40% ankietowanych uczniów, którzy zgłosili, że w ciągu ostatniego roku palili papierosy, stwierdziło, że w ich vapach znajdowała się nikotyna, natomiast pozostałe 60% stwierdziło, że robili to tylko dla smaku, a ich sok nie zawierał nikotyny.

Nawet vapy niezawierające nikotyny mogą być uzależniające i szkodliwe. Przeprowadzono badania dotyczące zagrożeń związanych z vapingiem, ale długofalowe skutki nie są jeszcze w pełni poznane. Naukowcy są zgodni co do tego, że elektroniczne papierosy są mniej szkodliwe niż prawdziwe palenie, ale nadal powodują szkody, zwłaszcza w płucach. Substancje chemiczne wchodzące w skład różnych płynów używanych w waporyzatorach mogą powodować problemy z układem oddechowym. U młodych ludzi, którzy wciąż rosną, może dojść do długotrwałego, trwałego uszkodzenia płuc i serca, zwłaszcza gdy w grę wchodzi nikotyna.

Dlaczego nastolatki nadużywają narkotyków?

Bycie nastolatkiem nie jest łatwe. Na co dzień zachodzą w nim różnorodne zmiany fizyczne i psychiczne. Do tego dochodzi podstawowa ludzka potrzeba poczucia akceptacji i dopasowania się do otoczenia. Radzenie sobie z tymi czynnikami stresogennymi może prowadzić do depresji i niepokoju. Niektórzy nastolatkowie sięgają po substancje zmieniające nastrój i umysł, aby poradzić sobie z ukrytymi problemami ze zdrowiem psychicznym, które mogą u nich występować. Inni zaczną używać substancji, aby dopasować się do grupy. To, co na początku może być niewinnym eksperymentowaniem, łatwo może przerodzić się w nadużywanie i uzależnienie.

Większość osób zmagających się z uzależnieniem od narkotyków i/lub alkoholizmem ma ukryte problemy ze zdrowiem psychicznym, które nigdy nie były odpowiednio leczone. Osoby te używają substancji jako sposobu na samoleczenie. Niektóre z tych problemów mogą być przejściowe, ale jeśli ktoś sięga po narkotyki i/lub alkohol, aby sobie z nimi poradzić, stają się one coraz poważniejsze. Narkotyki są fałszywym, krótkoterminowym rozwiązaniem tych problemów i w większości przypadków tylko pogarszają sytuację. Problem nadal istnieje, ale jest zakopywany przez nadużywanie substancji.

Wielu nastolatków, którzy zmagają się z problemem nadużywania substancji, zaczęło ich używać jako sposobu na dopasowanie się do otoczenia. Być może nie czuli się komfortowo we własnej skórze, a narkotyki i/lub alkohol pozwoliły im poczuć się "normalnie". Presja rówieśników może także odgrywać rolę w tym, dlaczego niektórzy nastolatkowie zaczynają eksperymentować z narkotykami. Niektórzy sięgają po pewne substancje, ale nigdy nie rozwija się u nich problem. Są też tacy, którzy używają ich więcej niż ich rówieśnicy. Może to łatwo doprowadzić do uzależnienia fizycznego i psychicznego.

Nadużywanie substancji może mieć wiele niszczących skutków dla osoby zmagającej się z problemem. Konsekwencje nadużywania narkotyków przez nastolatków mogą z łatwością dotknąć osoby z najbliższego otoczenia; rodzice, rodzeństwo i przyjaciele będą doświadczać pewnych konsekwencji związanych z używaniem narkotyków przez ich bliskich. Łatwo mogą pojawić się kłopoty z prawem, zmiany zachowania, problemy w szkole i w pracy.

Nadużywanie substancji wśród nastolatków

Mimo że niebezpieczne i uzależniające substancje chemiczne są nadużywane przez młodzież z różnych środowisk, niektórzy nastolatkowie są bardziej niż inni narażeni na ryzyko uzależnienia. Nastolatki, które zmagają się z problemami psychicznymi, takimi jak lęki, zaburzenia dwubiegunowe i depresja, częściej szukają narkotyków jako sposobu na ucieczkę od problemów. Dotyczy to także nastolatków, którzy doświadczyli w swoim życiu traumatycznych wydarzeń. Ci, którzy pochodzą z rozbitych rodzin lub byli maltretowani, są w znacznie większym stopniu narażeni na fizyczne i psychiczne uzależnienie od substancji. Zaczynają używać narkotyków jako mechanizmu radzenia sobie z problemami, co w końcu może doprowadzić do uzależnienia.

Młodzież, która ciągle się przeprowadza lub zmienia szkołę, jest także bardziej narażona na ryzyko uzależnienia się od substancji psychoaktywnych. Robią to, aby poradzić sobie ze stresem, który towarzyszy tym wydarzeniom życiowym. Używają narkotyków i/lub alkoholu jako sposobu na odwrócenie uwagi od świata, który nieustannie się wokół nich zmienia.

Im wcześniej w życiu osoby zaczyna ona używać narkotyków/alkoholu, tym większe jest ryzyko, że rozwinie się u niej pewien poziom uzależnienia. Nastolatki używające narkotyków stawiają się w bardzo niebezpiecznej sytuacji. Kiedy nastolatek eksperymentuje z twardymi narkotykami, takimi jak kokaina, heroina czy tabletki wydawane na receptę, już po jednym zażyciu może łatwo poczuć się uzależniony psychicznie od danej substancji. Jeśli nadal będzie nadużywał narkotyku, może rozwinąć się u niego tolerancja. Ich ciało i umysł będą domagać się substancji, a jeśli jej nie otrzymają, będą musieli stawić czoła odstawieniu narkotyku. Właśnie wtedy zażywanie narkotyków przez nastolatków staje się niezwykle niebezpieczne.

Nastolatki, które nadużywają narkotyków i są uzależnione, powinny szukać profesjonalnej pomocy. Bez pomocy ośrodka detoksu medycznego i leczenia bardzo trudne i potencjalnie niebezpieczne będzie dla nich zaprzestanie używania narkotyków. Ośrodki odwykowe dla młodzieży pomogą tym, którzy zmagają się z problemami, bezpiecznie i wygodnie przezwyciężyć je w bezpiecznym i nadzorowanym środowisku. Ważne jest, aby podczas pobytu w tych ośrodkach odwykowych dla nastolatków, że podstawowe problemy są adresowane. To znacznie pomoże zmniejszyć szansę na powrót do nałogu występującego w przyszłości.

Oznaki nadużywania substancji przez nastolatków

Od lat 70. ubiegłego wieku substancje najczęściej nadużywane przez nastolatków uległy znacznym zmianom. Choć marihuana i alkohol nadal są najpopularniejsze, inne substancje stały się bardziej powszechne. Coraz większą popularnością wśród młodych ludzi cieszą się MDMA (molly), tabletki wydawane na receptę i syntetyczna marihuana. Wszystkie te narkotyki są bardzo uzależniające i mogą powodować różne problemy fizyczne i psychiczne. Choć niektóre substancje są bardziej uzależniające i szkodliwe niż inne, nie ma "bezpiecznego" narkotyku. Kiedy nastolatek zaczyna nadużywać narkotyków, następuje szereg zmian w jego zachowaniu i stanie fizycznym.

Te oznaki nadużywania substancji przez nastolatków mogą znacznie ułatwić rozpoznanie, kiedy zwykłe eksperymentowanie stało się poważniejszym problemem. Jeśli zauważysz u swojego nastolatka wiele z tych znaków, nadszedł czas, aby porozmawiać z nim i zaproponować mu rozwiązanie problemu. Niektóre z tych znaków ostrzegawczych są łatwiejsze do zauważenia niż inne. Należy pamiętać, że nastolatki stale się zmieniają, więc niektóre z tych znaków mogą być fałszywie pozytywne. W przypadku zauważenia dużej ich liczby należy usiąść z nastolatkiem i wyrazić swoje obawy. Zawsze lepiej grać bezpiecznie niż żałować.

Zmiany fizyczne:

  • Źrenice są spięte (małe źrenice spowodowane zażywaniem opiatów)
  • Oczy są stale czerwone lub szkliste
  • Czoło często się poci
  • Częsty katar lub wydmuchiwanie nosa
  • Brak koordynacji
  • Zmiana wzorców snu
  • Brak apetytu
  • Utrata wagi
  • Krwawienia z nosa
  • Zgrzytanie szczęką (kokaina, amfetamina)
  • Ciągłe swędzenie i drapanie się
  • Mniejsza dbałość o wygląd i higienę osobistą

Zmiany behawioralne:

  • Częste opuszczanie zajęć szkolnych/pracy
  • Nie nawiązuje kontaktu wzrokowego podczas rozmowy z Tobą
  • Inni przyjaciele
  • Skrajne domaganie się prywatności
  • Izolowanie się bardziej niż zwykle
  • Obniżenie ocen w szkole
  • Wrogie lub wyzywające zachowanie
  • Spóźnianie się do domu bez rozsądnego wytłumaczenia
  • Utrata motywacji
  • niewyraźna mowa
  • Brak komunikacji
  • Utrata zainteresowania dawnym hobby
  • Zachowania manipulacyjne i podstępne
  • Łatwa frustracja i chęć walki

Zmiany psychologiczne:

  • Utrata pamięci
  • Paranoja
  • Kłótliwość
  • Problemy z koncentracją
  • Przypadkowe i nagłe zmiany poziomu energii
  • Nadmierna gadatliwość
  • Zwiększony niepokój
  • Depresja
  • Mylące działania/zachowania
  • Intensywne wahania nastroju

Jeśli podejrzewasz, że nastolatek zażywa narkotyki w swoim domu, możesz również zauważyć, że w domu zaczęły ginąć różne rzeczy. Być może wydawało Ci się, że masz w portfelu banknot o nominale 20 dolarów, ale on w jakiś sposób zniknął. Może słoik z drobniakami wydawał się niższy niż zwykle, ale nie dało się tego zupełnie zauważyć. Zlekceważyłeś to i kontynuowałeś swój dzień. Jeśli zauważyłeś coś podobnego, a także niektóre z wymienionych wyżej oznak nadużywania narkotyków przez nastolatków, czas porozmawiać z nastolatkiem.

Jak rozmawiać z nastolatkiem o nadużywaniu narkotyków?

Zauważenie tych zmian i rozmowa z nastolatkiem o potencjalnych problemach z nadużywaniem substancji może być trudne, ale jest niezwykle ważne. Zanim zwrócisz się do bliskiej osoby ze swoimi obawami, zdecydowanie sugerujemy zakup testu do analizy moczu. W sklepach Walgreens, CVS i Amazon wszystkie sprzedają niedrogie i dokładne testy narkotykowe. Przy zakupie zawsze szukaj takiego, który ma wiele paneli testujących różne narkotyki. Dobrym pomysłem jest też test z miernikiem temperatury i PH. Pomoże to uniknąć sytuacji, w której nastolatek będzie próbował użyć fałszywego moczu, aby przejść test.

Testy narkotykowe dadzą Ci konkretną odpowiedź na pytanie, co (jeśli w ogóle) Twój nastolatek wprowadzał do swojego organizmu. Są one niezwykle dokładne i niezależnie od wyników można je uznać za prawdę. Ludzie, którzy zmagają się z narkomanią, często kłamią na temat swojego używania, dlatego nigdy nie można w 100% ufać temu, co mówi osoba uzależniona od narkotyków.

Po przeprowadzeniu testu narkotykowego nadszedł czas, aby zaplanować swoje podejście. Na wypadek, gdyby nastolatek zmagał się z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych, należy przygotować się na najgorsze. Dobrym pomysłem jest zarezerwowanie ośrodka odwykowego, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Zazwyczaj nie jest to kosztowne, a pomoże rozładować stres i zaoszczędzi czas, jeśli wynik testu będzie pozytywny. Nie chcesz przecież w ostatniej chwili szukać ośrodka odwykowego dla nastolatków, aby przekonać się, że nie ma w nim wolnych miejsc.

Zdecydowanie zaleca się, aby przynajmniej jedna bliska osoba pomogła ci w tej sytuacji i służyła wsparciem. Będziesz chciał poprosić nastolatka o zrobienie testu narkotykowego, jeśli będzie on natychmiastowo agresywny, to zazwyczaj nie jest to dobry znak. Nie pozwól im wyjść z domu po tym, jak o to poprosisz, a jeśli to możliwe, będziesz chciał obserwować, jak wykonują test. Nie chcesz, żeby próbowała unieważnić test lub użyć fałszywego moczu, żeby go zaliczyć. Kiedy wyniki testu będą już widoczne, będziesz wiedział, czy należy podjąć dalsze działania.

Wówczas będziesz chciał wyrazić swoje obawy dotyczące obecnej sytuacji i tego, jak ich działania wpłynęły na Ciebie. Poinformuj go o zmianach, jakie w nim zauważyłeś, i o tym, jak zmieniło to Twoje życie. Postaraj się zachować spokój, krzyk i zdenerwowanie mają zazwyczaj negatywne skutki. Jest to o wiele łatwiejsze do zrobienia, jeśli zapiszesz swoje myśli i uczucia przed podjęciem testu narkotykowego. Miejmy nadzieję, że będziesz miał przygotowany ośrodek leczenia i będziesz mógł przedstawić go jako opcję dla nich. Nie możesz zaakceptować "nie" jako odpowiedzi - jeśli zażywają narkotyki, potrzebują pomocy.

Kiedy jest odpowiedni moment, aby porozmawiać z nastolatkiem o zażywaniu narkotyków? Młodzi ludzie mogą być bardzo trudni w rozmowie, nawet na temat zwykłych, codziennych spraw, a co dopiero mówić o potencjalnych problemach z nadużywaniem substancji. Rozmowa z nastolatkiem na temat jego zażywania narkotyków może być bardzo trudna, ale jest absolutnie konieczna. Jest kilka spraw, które należy załatwić, zanim podejmie się rozmowę z bliską osobą. Nie jest to temat, który można po prostu poruszyć przy kolacji - powinno to być zaplanowane wydarzenie, w które zaangażowana będzie przynajmniej jedna osoba oprócz nas samych.

Przezwyciężanie problemów związanych z nadużywaniem substancji

Nikt, kto zmaga się z problemem nadużywania substancji, nie powinien być zmuszony do samotnego pokonywania trudności. Dotyczy to zwłaszcza nastolatków zażywających narkotyki. Nastolatki wymagają szczególnego rodzaju opieki, która różni się od tej, jaką otrzymują dorośli. Nastolatki muszą nie tylko nauczyć się, jak przezwyciężyć problemy z nadużywaniem narkotyków, ale także jak żyć bez używania substancji. Muszą nauczyć się istotnych umiejętności życiowych, które wielu dorosłych już rozumie.

Nastolatki i inni młodociani, którzy trafiają do ośrodków odwykowych, muszą także nauczyć się radzić sobie z problemami, które początkowo mogły mieć wpływ na ich używanie narkotyków. Nauka stosowania mechanizmów radzenia sobie z problemami i przyjmowanie odpowiednich leków może naprawdę pomóc osobom zmagającym się z problemem w znalezieniu nowego sposobu na życie. Bez tych narzędzi szansa na powrót do nałogu znacznie wzrośnie.

Jeśli nastolatek zgłosił się do ośrodka odwykowego na leczenie narkomanii, bardzo ważne jest, abyś przyjął go z powrotem z otwartymi ramionami. Zazwyczaj nie ma potrzeby stosowania dodatkowych kar, a nastolatek musi czuć się komfortowo we własnym domu. Nie chcesz traktować ich inaczej ponieważ może to ich odepchnąć. Jest to bardzo delikatna granica, dlatego sugerujemy, aby porozmawiać z doradcą lub terapeutą na temat najlepszego podejścia do tej sytuacji.

Jak zapobiegać zażywaniu narkotyków przez nastolatków

Zapobieganie zażywaniu narkotyków przez nastolatków można rozpocząć w domu, z pomocą rodziców lub opiekunów. Bardzo ważne jest rozmawianie z dziećmi, zanim staną się nastolatkami, i wyjaśnianie im konsekwencji nadużywania narkotyków i alkoholu. Należy zbudować taki poziom zaufania, że jeśli nastolatek znajdzie się w złej sytuacji, będzie czuł się komfortowo, rozmawiając z rodzicami na ten temat, zamiast próbować to ukryć. Rozmowy z dziećmi w ich młodym wieku mogą stworzyć solidną podstawę do uświadomienia sobie problemu używania narkotyków. Umożliwia to rodzicom wywieranie pozytywnego wpływu na dzieci, a jednocześnie uczenie ich ograniczeń. Rodzice pomagają dzieciom wiedzieć, kiedy odmawiać czegoś, co może im zaszkodzić, a jednocześnie kontrolują dynamikę niezdrowej prośby, ucząc ograniczeń.

Rozmowy profilaktyczne przyczyniają się także do zacieśniania więzi między dziećmi i rodzicami. Rodzice mogą stworzyć spójną komunikację i wytyczne, których będzie można przestrzegać przez lata. Rozmowy prewencyjne mogą sprawić, że nastolatki zwiększą zaufanie rodziców i będą dokonywać mądrych wyborów dotyczących nawyków, przyjaciół, zainteresowań i różnego rodzaju wpływów.

Nawet nastolatki, które dorastają w idealnej rodzinie i mają wspaniałych rodziców, mogą paść ofiarą silnie uzależniających właściwości narkotyków i alkoholu. Jesteśmy produktem naszego środowiska i bez względu na wszystko rodzice nigdy nie będą mieli pełnej kontroli nad podejmowaniem decyzji przez swoich synów i córki. Przyjaciele, z którymi się spotykają, i szkoła, do której uczęszczają, mogą łatwo wpłynąć na ich wybory życiowe, zarówno te dobre, jak i złe.

Dodatkowe pytania?

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące używania narkotyków przez nastolatków, skontaktuj się z naszą bezpłatną linią telefoniczną pod numerem 866-666-5701. Zostaniesz połączony ze specjalistą ds. uzależnień, który będzie w stanie odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. Rozmowy są zawsze bezpłatne i całkowicie poufne. Niezależnie od tego, czy masz więcej pytań dotyczących znaków ostrzegawczych związanych z zażywaniem narkotyków przez nastolatków, czy potrzebujesz pomocy w znalezieniu ośrodka odwykowego w pobliżu, możemy Ci pomóc. Nie próbuj radzić sobie sam, pomoc jest dostępna.