Zwalczanie narkomanii wymaga systematycznego i wszechstronnego podejścia. Szczególnie ważny jest tutaj komponent psychologiczny, mający na celu stworzenie przekonującej motywacji pacjenta do przejścia przez wszystkie etapy rehabilitacji - tylko wtedy będzie miał możliwość pozbycia się nałogu. Właściwym adresem pomocy jest ośrodek terapii uzależnień.

Jak przekonać narkomana do skorzystania z pomocy?

Uzależnienie od narkotyków pozostawia ciężki ślad we wszystkich dziedzinach życia pacjenta. Działania mające na celu zwalczanie uzależnienia należy podjąć jak najwcześniej, w przeciwnym razie zaburzenia fizjologiczne i psychiczne, które rozwiną się w wyniku ciągłego zażywania narkotyków, mogą stać się nieodwracalne. Przede wszystkim musisz przekonać pacjenta o konieczności wizyty u lekarza. Pacjent do ostatniej chwili zaprzeczy samemu zażywaniu narkotyków, potem uzależnieniu od nich, a potem konieczności hospitalizacji. Zgodę narkomana łatwiej uzyskać, gdy jest chory fizycznie - podczas objawów odstawiennych. W tym miejscu można pokusić się o przekonanie go, aby choć na chwilę udał się do kliniki celem uzyskania, nawet doraźnej pomocy. Wybierz z wyprzedzeniem centrum rehabilitacji, które jest odpowiednie pod kątem panujących tam warunków i cen.

Fizyczna terapia i rehabilitacja

Często osoby uzależnione od narkotyków, a nawet ich bliscy uważają, że blokery receptorów opioidowych wprowadzone pod skórę lub procedury detoksykacyjne w magiczny sposób wyleczą pacjenta raz na zawsze. Niestety tak nie jest. Blokery dają efekt dopiero po przebiegu detoksykacji. Muszą być używane w okresie rehabilitacji pod ścisłym nadzorem lekarza. To jest tylko pomocniczy, a nie główny środek rehabilitacji. Leczenie odwykowe jest niemożliwe bez udziału psychiatrów i psychoterapeutów, ponieważ jest to codzienna praca z pacjentem. Istnieje błędne przekonanie, że detoksykacja organizmu leczy uzależnienie od narkotyków. W rzeczywistości po detoksykacji następuje tylko fizjologiczna ulga, ale w umyśle pacjenta nadal obecne są dominujące stereotypy zachowań. W okresie po detoksykacji organizmu pacjent powinien być odizolowany od niekorzystnego środowiska społecznego, w którym mógłby znowu brać narkotyki. Takim środowiskiem jest właśnie ośrodek leczenia uzależnień. Tam psycholog, psychiatra lub psychoterapeuta powinien z nim intensywnie pracować, w izolacji od społeczeństwa. Innymi słowy, rehabilitacja w szpitalu jest konieczna pod stałym nadzorem specjalistów i psychologów. Jeśli pacjent po detoksykacji nie trafia do centrum rehabilitacji, ale wraca do domu, jest bardziej prawdopodobne, że wróci do poprzedniego stylu życia. Najważniejsze przy wyborze centrum rehabilitacji jest zwrócenie uwagi czy osoba uzależniona uzyska tam pomoc kompetentnych specjalistów, którzy mają wystarczające doświadczenie zawodowe.

Terapie

W ośrodku stosuje się terapie psychologiczne, ale też odtruwające. Na przykład ksenon jest stosowany w szpitalach w celu złagodzenia ostrych objawów odstawienia u osób uzależnionych od narkotyków. Wdychanie ksenonu jest całkowicie nieszkodliwe dla organizmu i pomaga przywrócić funkcje mózgu, zapewnić zdrowy sen, zmniejszyć objawy depresji, złagodzić ostre ataki lęku i paniki. Z kolei w procesie plazmaferezy krew pacjenta jest usuwana z organizmu, dzielona na krwinki i osocze, po czym krwinki wracają do organizmu, a osocze z nagromadzonymi toksynami ulega zniszczeniu. Fizjoterapia znajduje szerokie zastosowanie w procesie rehabilitacji po leczeniu odwykowym. Stwarza minimalne obciążenie organizmu pacjenta i nie ma skutków ubocznych. Główne metody fizjoterapii to akupunktura, masaż, drenaż limfatyczny. Kurs rehabilitacji dobierany jest indywidualnie dla każdego kandydata. Opiera się na środkach przywracających zdrowie fizyczne, równowagę psychiczną jednostki. Do tego celu stosowana jest zbilansowana dieta, zdrowy sen, przestrzeganie prawidłowej codziennej rutyny, chodzenie na zajęcia indywidualne i grupowe oraz czas na aktywność fizyczną lub twórczą. Proces rehabilitacji prowadzony jest przez specjalistów z dużym doświadczeniem i jest przejrzysty dla bliskich pacjentów.