Narkomania to choroba charakteryzująca się patologicznym głodem narkotykowym, prowadząca do poważnych dysfunkcji organizmu; w psychologii potrzeba użycia leku lub substancji chemicznej w celu uniknięcia dyskomfortu, który pojawia się po odstawieniu leku, tj. zależność od chemikaliów; w socjologii - rodzaj dewiacyjnego zachowania.

Czym są narkotyki i jak przebiega uzależnienie?

Narkomania to jeden z najpilniejszych problemów naszego społeczeństwa. Popularność narkotyków ma z każdym rokiem coraz większy negatywny wpływ na stan zdrowia ludności, sytuację demograficzną i przestępczość. Narkotyki to substancje, które mogą wywoływać stan odurzenia - euforii, a przy systematycznym stosowaniu - silne uzależnienie. Narkotyki mogą być pochodzenia naturalnego (marihuana, haszysz, opium, konopie) oraz syntetyczne, czyli pozyskiwane chemicznie. Leki z grupy psychotropów są czasami używane jako narkotyki. Uzależnienie od narkotyków to stan przewlekłego zatrucia organizmu, w którym dana osoba nie jest w stanie przetrwać bez narkotyku. Osoba w stanie odurzenia narkotyków przestaje odczuwać ból psychiczny i fizyczny, pojawia się uczucie lekkości i komfortu. Poczucie lekkości prowadzi do utraty kontroli nad sobą i utraty poczucia rzeczywistości. Stan odurzenia narkotycznego trwa tylko wtedy, gdy substancja narkotyczna jest zawarta we krwi.

Po pewnym czasie regularnego zażywania narkotyków euforię zastępuje silne uzależnienie fizyczne - osoba zażywa narkotyki nie tyle ze względu na euforię, ile z obawy przed efektem odstawienia. To niezwykle trudny i bolesny stan, który towarzyszy powrotowi organizmu do normy. Przy nagłym odstawieniu leku pojawiają się objawy lęku, bezsenności, depresji, bólach i ucisku w stawach, bardzo nieprzyjemnych, bolesnych odczuciach w mięśniach, mogą wystąpić skurcze kończyn itp. (dreszcze, kołatanie serca). W takim stanie osoba jest gotowa na każdą czynność, aby zdobyć pieniądze na nową dawkę substancji odurzającej. Z tego powodu narkomani popełniają wiele przestępstw. Nie każdy jest w stanie wytrzymać odstawienie, dlatego wielu decyduje się na dalsze stosowanie leku jako jedynego sposobu rozwiązania problemu.

Rodzaje narkotyków

Są narkotyki, od których uzależnienie rozwija się później, są też takie, od których uzależnienie może rozwinąć się po tygodniu stosowania. Nie oznacza to jednak, że narkomania nie może rozwinąć się, kiedy stosujemy tylko tzw. miękkie narkotyki. „Miękkie” narkotyki prawie nie powodują fizycznego uzależnienia, tj. zjawiska abstynencji. Najczęściej pojawiają się łagodne zaburzenia snu, zwiększona pobudliwość, bóle w okolicy serca, brak apetytu, senność. Istnieje jednak uzależnienie psychiczne w postaci nieodpartego (lub trudnego do przezwyciężenia) pragnienia życia w iluzorycznym świecie. Twarde narkotyki uzależniają w ciągu kilku tygodni ich stosowania.

Jak narkotyki działają na organizm?

Wszystkie narkotyki z natury są truciznami, które wpływają na wszystkie układy narządów i tkanek, ale szczególnie na ośrodkowy układ nerwowy, mózg, układ rozrodczy, wątrobę i nerki. Z reguły osoby, które regularnie zażywające narkotyki, żyją nie dłużej niż dziesięć lat. Większość umiera wcześniej. Bardzo często zdarza się, że osoby używające narkotyków umierają w ciągu pierwszego roku ich stosowania. Ponieważ narkomani używają niesterylnych strzykawek, powszechnych jest wśród nich wiele chorób przenoszonych przez krew. W sensie psychologicznym osoba uzależniona postrzega rzeczywistość jako nieciekawą. Osoba używająca narkotyków traci kontrolę nad swoim życiem. Inteligencja, czyli zdolności umysłowe, stopniowo maleją. Wkrótce następuje zawężenie kręgu kontaktów oraz kręgu zainteresowań i znajomych. Wszystkie myśli krążą wokół narkotyków. Mówi i myśli tylko o nich oraz o sposobach zdobywania narkotyków czy pieniędzy na ich zakup. Starzy znajomi stopniowo się oddalają i pozostają tylko ci, którzy są w jakiś sposób związani z narkotykami.

Uzależnienie od narkotyków ma przyczyny społeczne, duchowe, moralne. Leczenie każdej choroby zaczyna się od wyeliminowania przyczyny. Dlatego leczenie w formie odtruwania i eliminowania substancji uzależniających, musi iść w parze ze wsparciem psychologicznym czy psychiatrycznym.