Choć rodzaj uzależnienia jest bardzo podobny, to narkomania a uzależnienie od leków ma inny przebieg i konsekwencje.

Czym są narkotyki i jak uzależniają?

Narkotyki obejmują substancje, które mogą powodować zaburzenia w pracy mózgu, w wyniku czego pojawia się stan euforii. Narkomania jest chorobą, której towarzyszy całkowite zniszczenie „ja” osobowości, zdrowia fizycznego, psychicznego. Oznacza to, że użytkownik narkotyków stopniowo niszczy samego siebie. Traci przyjaciół i rodzinę; nie może zdobyć zawodu lub zapomina o istniejącym i ostatecznie doprowadza swój organizm do wycieńczenia. Średnia długość życia w przypadku twardych narkotyków wynosi zwykle 7-10 lat ciągłego stosowania. Czasami ten okres może trwać do 15 lat, ale są ludzie, którzy umierają w ciągu 6-8 miesięcy. Oczekiwana długość życia takiego pacjenta zależy bezpośrednio od dawki, którą przyjmuje w każdym konkretnym momencie swojego życia.

Na walkę z uzależnieniem od narkotyków nigdy nie jest za późno. Z punktu widzenia analizy mechanizmów uzależnienia psychicznego każdy narkotyk działa w zasadzie podobnie, czy to alkohol, marihuana czy heroina. Lek ma złożony wielopoziomowy wpływ na psychikę człowieka. Głównym motywem zażywania substancji psychoaktywnych jest możliwość realizacji działania iluzoryczno-kompensacyjnego, czyli realizacja możliwości ucieczki od realnego świata, od ciężaru realnych problemów do wyobrażonego, iluzorycznego świata. Urzeczywistnienie takiego motywu w najogólniejszej postaci jest konsekwencją niedostosowania społecznego, naruszenia głęboko zakorzenionych mechanizmów zapewniających adekwatną postawę wobec siebie i innych, deformacji obrazu „ja” i samooceny, która jest powstały w najwcześniejszym dzieciństwie w rodzinie rodzicielskiej.

Czym jest lekomania

Niektóre leki mogą powodować uzależnienie, gdy przyjmujesz je przez pewien czas. Jeśli jednak tak się stanie, uzależnienie można leczyć. Twoje ciało może stać się fizycznie zależne od niektórych leków, jeśli będziesz je przyjmować przez dłuższy czas. Nagłe zaprzestanie przyjmowania leku może wywołać fizyczne i psychiczne objawy odstawienia - utrudniając odstawienie leku. Uzależnienie, czyli lekomania jest spowodowane zmianami w mózgu. Trudno jest przestać go przyjmować, mimo że lek staje się problemem. Możesz również doświadczyć następujących stanów:

• konieczność regularnego stosowania leku w codziennym życiu

• potrzeba większej dawki leku, aby doświadczyć tych samych efektów (tzw. tolerancja)

• uzyskanie i stosowanie leku staje się ważniejsze niż inne czynności lub relacje w twoim życiu

Rodzaje leków prowadzących do uzależnienia

Główne rodzaje leków, które mogą prowadzić do uzależnienia, to niektóre leki przeciwbólowe i nasenne. Leki te są zwykle przeznaczone do krótkotrwałego stosowania, np. Od 2 do 4 tygodni lub krócej. Możesz stać się uzależniony od nich, jeśli będziesz ich regularnie używać przez jakiś czas. Długość czasu potrzebnego do rozwinięcia się uzależnienia różni się w zależności od rodzaju leku.

Niektóre leki przeciwbólowe należą do rodziny leków zwanych opioidami. Wszystkie opioidy mogą uzależniać i powinny być stosowane ostrożnie - szczególnie przez osoby z historią uzależnienia od alkoholu lub narkotyków. Leki te obejmują kodeinę, morfinę, oksykodon i fentanyl, które są dostępne w aptece tylko na receptę. Nalokson to lek, który może odwrócić skutki przedawkowania opioidów.

Niektóre tabletki nasenne i przeciwlękowe mogą również prowadzić do uzależnienia lub uzależnienia. Przykładem jest diazepam, temazepam i nitrazepam. Leki pobudzające, takie jak metylofenidat i deksamfetamina, są stosowane w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) i narkolepsji (powtarzające się zasypianie w godzinach czuwania). Jest mało prawdopodobne, aby leki te powodowały uzależnienie, jeśli są stosowane zgodnie z zaleceniami.

Jeśli przepisano ci lek na ból, stres, problemy ze snem lub niepokój, możesz skonsultować się z lekarzem na temat ryzyka uzależnienia lub uzależnienia. Dowiedz się:

• Jakie są skutki uboczne tego leku?

• Czy ten lek uzależnia?

• Jak mogę uniknąć uzależnienia?

• Jak długo powinienem zażywać lek?

• Jakie są oznaki uzależnienia lub uzależnienia?

Niektóre znaki ostrzegawcze, na które należy zwrócić uwagę, obejmują:

• potrzeba większych ilości leku, aby doświadczyć takich samych efektów

• konieczność stosowania leku, aby czuć się normalnie lub radzić sobie z życiem

• trudno kontrolować, lub ograniczać jego użycie

• doświadczanie nieprzyjemnych skutków, jeśli przestaniesz go przyjmować.